BLU Kick Price And specifications
March 5, 2020
blu Kick price and specifications
- OVERVIEW
- SPECIFICATIONS
Share On:
COMPARE
BLU Kick has 1.8″ (4.57 cm) display, 0.1 MP camera, 750 mAh battery. It also has the following features: Organizer, T9.
BLU KICK PRICE IN INDIA
As for the colour options, the BLU Kick phone comes in Silver, Red, Yellow, Blue, Green, Purple, Pink colours.
BLU KICK SPECIFICATIONS
SUMMARY
| Storage | 16 MB |
| Camera | 0.1 MP |
| Battery | 750 mAh |
| Display | 1.8″ (4.57 cm) |
SPECIAL FEATURES
| Sms | Yes |
| Mms | Yes |
| Phone Book | Yes 200 entries |
| Java | No |
| Other Facilities | Organizer, T9 |
| Browser | Yes |
GENERAL
| Sim Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Model | Kick |
| Brand | BLU |
| Network | 2G: Available |
MULTIMEDIA
| Fm Radio | Yes |
| Music | Yes Music Formats: MP3 Player |
DESIGN
| Width | 45 mm |
| Weight | 92 grams |
| Thickness | 12.80 mm |
| Height | 102 mm |
| Colours | Silver, Red, Yellow, Blue, Green, Purple, Pink |
DISPLAY
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 1.8 inches (4.57 cm) |
STORAGE
| Internal Memory | 16 MB |
| Expandable Memory | Yes Up to 2 GB |
CAMERA
| Resolution | 0.1 MP Primary Camera |
| Camera Features | Smile detection |
| Flash | Yes |
BATTERY
| Standby Time | Up to 450(2G) |
| Talktime | Up to 6(2G) |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 750 mAh |
NETWORK CONNECTIVITY
| Bluetooth | Yes v1.2 |
| Sim 1 | GPRS:Available |
| Network Support | 2G
|
Share On:
COMPARE BLU Kick has 1.8″ (4.57 cm) display, 0.1 MP camera, 750 mAh battery. It also has the following features: Organizer, T9. |
BLU KICK PRICE IN INDIA
As for the colour options, the BLU Kick phone comes in Silver, Red, Yellow, Blue, Green, Purple, Pink colours. |
BLU KICK SPECIFICATIONS
SUMMARY
SPECIAL FEATURES
GENERAL
MULTIMEDIA
DESIGN
DISPLAY
STORAGE
CAMERA
BATTERY
NETWORK CONNECTIVITY
|