FLY Fly IQ310 Panorama price and specifications
May 13, 2020
Key SpecificationsSee full specifications
| Shades | Black |
| OS | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Internal Storage | 4 GB |
| Display Size | 7.0 inch |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Front Camera | |
| Primary Rear Camera | NA |
| Battery | Standard Li-ion 3000 mAh |
| Processor | Allwinner A10, 1 GHz Processor |
OUR RATINGS | |
| Appearance | |
| Ease of Use | |
| Features | |
| Performance | |
| Value For Money | |
| Overall Rating | |
QUICK FACTS & PRICE | |
| Announced | Nov, 2012 |
| Form Factor | Bar |
| Box Content | Charger, Headset, USB Cable |
| Shades | Black |
| OS | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Languages | English |
PROCESSOR & SOUND | |
| Processor | Allwinner A10, 1 GHz Processor |
DISPLAY | |
| Display Colours | 65000 |
| Touchscreen | |
| Display Resolution (H) | 480 pixels |
| Display Resolution (V) | 800 pixels |
| Display Size | 7.0 inch |
| SenseUI | |
| Multi-Touch | |
| Handwriting Recognition | |
| Scratch Resistant | |
| Display Type | TFT |
CAMERAS | |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Camera Resolution | 640×480 pixels |
| Video Resolution | NA |
| Front Camera | |
| GeoTagging | |
| Face Detection | |
| Smile Detection | |
| Auto Focus | |
| Primary Rear Camera | NA |
RAM & STORAGE | |
| Call Log | Yes |
| Memory Card | Micro SD Upto 32 GB |
| Phonebook Capacity | Yes |
| Internal Storage | 4 GB |
BATTERY SIZE & BACKUP | |
| Maximum Standby Time | 200.00 hours |
| Maximum Talktime | 5.00 hours |
| Battery | Standard Li-ion 3000 mAh |
INTERNET & CONNECTIVITY | |
| Infrared | |
| HSCSD | |
| Bluetooth | Yes |
| WAP | NA |
| USB | |
| Handsfree | |
| GPS | |
| A-GPS | |
| Networks | NA |
| GPRS | Yes |
| Data Speed | NA |
| EDGE | No |
| 2G Network | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G Network | NA |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
FEATURES | |
| Java | NA |
| Calendar | |
| Voice Dialing | |
| Voice Memo | |
| Sync | |
| SyncML | |
| Clock | |
| Alarm Clock | |
| Organiser | |
| In-built Torch | |
| Office Applications | |
| Trackball | |
| Other Features | – Browser : Adobe Flash Player |
ENTERTAINMENT | |
| Radio | |
| Music Player | |
| Video Player | |
| Voice Recording | |
| Image Viewer | |
| Video Recording | |
| 3.5mm Jack/Port | |
| Games | Yes |
RINGTONES | |
| Vibration | |
| Ringtones | Polyphonic, MIDI, MP3 |
MESSAGING | |
| T9 Dictionary | |
| QWERTY Keypad | |
| Messaging | Email, IM, Facebook, Twitter |
SENSORS | |