FLY SX200 price and specifications
May 15, 2020
| Form Factor: | Slide |
| Inside the box: | CDROM, Charger, Handset, Headset, USB Port, User Guide |
| Special Features: | Photo Editor, Photo ID, Melody ID, Editing on PC, Synchronization with PC via USB, Melody Editor, Calendar, Alarm Clock, Tasks, World Time, Calculator, Unit Converter, Stop-Watch |
| Video Player: | MP3, AAC, AMR, WAV, MID |
| Loudspeaker: | Yes |
| Bluetooth: | Bluetooth v1.2 with A2DP, AVRCP, FTP, OPP, SPP |
| Navigation: | No |
| Tethering: | Yes |
| Wi-Fi: | No |
| 3G: | No |
| GPRS: | GPRS Class 8, WAP 2.0 |
| Preinstalled Browser: | No |
| Radio: | Feature: FM Radio with Schedule FM Recording, HasFM: Yes |
| Messaging: | Email: Yes, IM: Yes, MMS: Yes, Pushmail: No, SMS: Yes |
| Standby Time: | Upto 158 Hours |
| Talk Time: | Upto 3.5 Hours |
| Battery Capacity: | Li-Ion 700 mAh |
| Other Camera Features: | Yes |
| Zoom: | Digital Zoom |
| Video Recording: | MP4 Video Player |
| Primary Camera: | 0.3, 0.3 MP, 640 x 480 Pixels, VGA |
| Operating Frequency: | Tri-band GSM 900/ 1800/ 1900 MHz |
| Expandable Storage: | MicroSD |
| Internal Storage: | 2.8 MB |
| Display Colors: | 262K Colors |
| Resolution: | 176 x 220 Pixels |
| Dimensions: | 95 x 50 x 13.9 mm |
| Touch Screen: | No |
| Sim Slot: | No |
| Colors: | Black |