Huawei G6153 price and specification
March 9, 2020
Huawei G6153 price and specification
SUMMARY
| Storage | 16 MB |
| Camera | 1.3 MP |
| Battery | 1050 mAh |
| Display | 2.4″ (6.1 cm) |
| Ram | 8 MB |
SPECIAL FEATURES
| Games | Yes |
| Phone Book | Yes Limited |
| Other Facilities | Calculator, World clock, Calendar, Alarm |
| Browser | Yes WAP 2.0, XHTML |
GENERAL
| Sim Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Model | G6153 |
| Brand | Huawei |
| Network | 2G: Available |
MULTIMEDIA
| Music | Yes Music Formats: MP3, WAV |
| Fm Radio | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Video Player | Yes Video Formats: H.263, MPEG4 |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
PERFORMANCE
| Processor | 260 MHz |
| Chipset | MediaTek MT6250 |
| Ram | 8 MB |
DESIGN
| Width | 60 mm |
| Weight | 89.9 grams |
| Thickness | 11.5 mm |
| Height | 113 mm |
| Colours | Black, White |
DISPLAY
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Display Colour | 262k |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Screen To Body Ratio | 26.33 % |
| Pixel Density | 167 ppi |
STORAGE
| Internal Memory | 16 MB |
| Expandable Memory | Yes Up to 8 GB |
CAMERA
| Resolution | 1.3 MP Primary Camera |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Image Resolution | 1280 x 1024 Pixels |
BATTERY
| Type | Li-ion |
| Capacity | 1050 mAh |
NETWORK CONNECTIVITY
| Wifi | Yes Wi-Fi 802.11, b/g |
| Network Support | 2G |
| Bluetooth | Yes v2.1 |
| Sim 1 | 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
| Usb Connectivity | microUSB |
| Sim 2 | 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |