LENOVO A3600. Price and Specifications
March 13, 2020
LENOVO A3600. Price and Specifications
| DISPLAY | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 720×1280 pixels |
| Pixel Density | 294 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| CAMERA | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus |
| STORAGE | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Other | 8GB storage, microSD card slot |
| DESIGN & BUILD | |
| Weight | 160 grams |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v4.4.2 |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Stand By Time | Up to 768 h (2G) / Up to 804 h (3G) |
| Talk Time | Up to 35 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
| COMMUNICATION | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| CHIPSET | |
| Brand | Lenovo |
| Chipset | Mediatek MT6582 |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| RAM | 1GB RAM |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| CONNECTIVITY | |
| 3G | Yes, HSDPA 900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| OTHER FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other | Active noise cancellation with dedicated mic MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/FLAC player Photo/video editor Document viewer |