LENOVO A368T Price and Specifications.
March 12, 2020
LENOVO A368T Price and Specifications.
| roperty | Value |
|---|---|
| Device Type | SmartPhone |
| Native Platform | Android |
| Hardware Vendor | Lenovo |
| OEM | Lenovo |
| Hardware Name | A368t |
| Release Year | 2014 |
| Release Month | 10 |
| Price Band | 300.00 – 349.99$ |
| Popularity | 2814 |
| Device RAM | 0.5 GB |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Has Removable Battery | true |
| Max Internal Storage | 3 GB |
| Supported I/O | 3.5mm Jack, Micro-USB |
| Supported Charger Types | Wire |
| Supported Bearers | EDGE, GPRS, GSM, HSDPA, LTE, SMS, TD-LTE, TD-SCDMA, UMTS, USB, WiFi |
| Has NFC | true |
| Screen Type | IPS |
| Screen Inches Diagonal | 5.0 inch |
| Screen Pixels Width | 480 pixels |
| Screen Pixels Height | 854 pixels |
| Bits Per Pixel | 24 |
| Camera Types | BackFacing, FrontFacing |
| Back Camera Mega Pixels | 5.0 megapixels |
| Front Camera Mega Pixels | 1.3 megapixels |
| Supported Camera Features | Autofocus, CMOS Sensor, LED Flash |
| SoC Designer | Marvell Technology Group, Ltd. |
| SoC | PXA1920 |
| SoC Model | PXA1920 |
| CPU Designer | ARM Holdings plc |
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 |
| CPU Maximum Frequency | 1.2 GHz |
| GPU Designer | ARM Holdings plc |
| GPU | Mali-400 MP |
| Supported SIM Card Types | Mini |
| Max Number Of SIM Cards | 1 |
| Screen Inches Square | 11 inch |
| Screen Inches Width | 2.45 inch |
| Screen Inches Height | 4.36 inch |
| Supported Bluetooth Version | 4.0 |
| Satellite Navigation Types | A-GPS, GPS, S-GPS |
| Supported Sensor Types | Ambient Light, Digital Compass, Proximity |