LENOVO A765E Price and Specifications.
March 13, 2020
LENOVO A765E Price and Specifications.
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi 7 |
| Release date | March 2019 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Plastic |
| Dimensions (mm) | 158.73 x 75.58 x 8.47 |
| Weight (g) | 180.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Comet Blue, Eclipse Black, Lunar Red |
Display
| Screen size (inches) | 6.26 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720×1520 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Aspect ratio | 19:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 269 |
Hardware
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 632 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 512 |
| Dedicated microSD slot | Yes |
Camera
| Rear camera | 12-megapixel (f/2.2, 1.29-micron) + 2-megapixel |
| Rear autofocus | Phase detection autofocus |
| Rear flash | Dual LED |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
Software
| Operating system | Android 9.0 Pie |
| Skin | MIUI 10 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| Infrared | Yes |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
Sensors
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| DIMENSION | |
|---|---|
| Weight | 43 g |
| GENERAL FEATURES | |
| Battery Capacity | 2000 mah |
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| In Contents | 1 Battery |
| Model id | Bl204 for Mobile Model A765e |
| No Memory Effect | No |
| KEY FEATURES | |
| Highlights | Capacity :- 1700mAh-2000mAh Compatible Mobile Model :-A765E, A586, S696, A630T, A670T Battery Model :- BL204 |
| NAME | |
| Name | Lenovo Battery – BL204 for Mobile Model A765E |
| POWER | |
| Charging & Stand-by Time | 2 hrs – Charging Time |
| Power Input AC | 3.7 v |
| WARRANTY | |
| Covered in Warranty | All Manufacturer Fault, Damage While Transit |
| Not Covered in Warranty | Damage due to Missuse |
| Warranty Service Type | Replacement |
| Warranty Summary | 3 Months Replacement Warranty |