LG Optimus L1 II E410 Price and Specifications
March 4, 2020
lg Optimus L1 II E410 price and specifications
SUMMARY
| Storage | 4 GB |
| Camera | 2 MP |
| Battery | 1540 mAh |
| Display | 3″ (7.62 cm) |
| Ram | 512 MB |
SPECIAL FEATURES
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
GENERAL
| Operating System | Android v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Sim Slots | Single SIM, GSM |
| Model | Optimus L1 II E410 |
| Brand | LG |
| Network | 3G: Available, 2G: Available |
MULTIMEDIA
| Fm Radio | Yes RDS, Recording option |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
PERFORMANCE
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225AB |
| Graphics | Adreno 200 |
| Processor | 1 GHz, ARM Cortex A5 |
| Ram | 512 MB |
DESIGN
| Width | 59.2 mm |
| Weight | 105 grams |
| Thickness | 12.2 mm |
| Height | 102.9 mm |
| Colours | Black, White |
DISPLAY
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 3 inches (7.62 cm) |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Touch Screen | Yes Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Screen To Body Ratio | 45.78 % |
| Pixel Density | 133 ppi |
STORAGE
| Internal Memory | 4 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 32 GB |
CAMERA
| Resolution | 2 MP Primary Camera |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Image Resolution | 1600 x 1200 Pixels |
| Video Recording | 640×480 @ 30 |
BATTERY
| Standby Time | Up to 400 Hours(2G) |
| Talktime | Up to 4 Hours(2G) |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 1540 mAh |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sar Value | Head: 0.63 W/kg, Body: 0.52 W/kg |
| Wifi | Yes Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Network Support | 3G, 2G |
| Bluetooth | Yes v3.0 |
| Sim 1 | 2G Bands: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 3G Speed: HSDPA 7.2 Mbit/s ?, HSUPA 5.76 Mbit/s ?GPRS: Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 – 48 kbpsEDGE:Class 12 |
| Usb Connectivity | USB 2.0, Mass storage device, USB charging, microUSB |