NOKIA 5.2 price and specification
March 10, 2020
NOKIA 5.2 price and specification
SUMMARY
| Performance | Snapdragon 665 |
| Storage | 64 GB |
| Camera | 16 MP + 5 MP |
| Battery | 3500 mAh |
| Display | 6.2″ (15.75 cm) |
| Ram | 4 GB |
| Launch Date In India | March 19, 2020 (Unofficial) |
KEY SPECS
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 3500 mAh |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 665 |
| Display | 6.2 inches |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 16 MP + 5 MP |
SPECIAL FEATURES
GENERAL
MULTIMEDIA
PERFORMANCE
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 665 |
| Graphics | Adreno 610 |
| Processor | Octa core (2 GHz, Quad core, Kryo 260 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 260) |
| Architecture | 64 bit |
| Ram | 4 GB |
DESIGN
| Colours | Black |
DISPLAY
| Display Type | IPS LCD |
| Bezelless Display | Yes with notch |
| Screen Size | 6.2 inches (15.75 cm) |
| Screen Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Touch Screen | Yes Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Pixel Density | 271 ppi |
STORAGE
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 400 GB |
CAMERA
| Camera Setup | Single |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Smile detection, Touch to focus |
| Image Resolution | 4616 x 3464 Pixels |
| Autofocus | Yes |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Resolution | 8 MP Primary Camera |
| Flash | Yes LED Flash |
BATTERY
| User Replaceable | No |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 3500 mAh |
NETWORK CONNECTIVITY
| Wifi | Yes Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wifi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes v5.0 |
| Volte | Yes |
| Usb Typec | Yes (Doesn`t support micro-USB) |
| Usb Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Network Support | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Gps | Yes with A-GPS |
| Sim 1 | 4G Bands:TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3)3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
| Sim 2 | 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |