Xiaomi Redmi Note 4 Price and Specifications
February 29, 2020
Xiaomi Redmi Note 4 price and specifications
General | |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Custom UI | MIUI |
| Dimensions | 151mm x 76mm x 8.4mm |
| Weight | 165g |
Display & Design 7 / 10 | |
|---|---|
| Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 401ppi |
| Type | IPS LCD, 2.5D Curved Glass |
| Screen To Body Ratio | 72.5 % |
| Colour Options | Black, Gold, Grey, Lake Blue |
Hardware 9 / 10 | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 |
| CPU | 8 x 2GHz Cortex A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Architecture | 64-bit |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| MicroSD Card Slot | Yes, Up to 128 GB |
Main Camera 6 / 10 | |
|---|---|
| Number of Cameras | Single |
| Resolution | 13 MP f/2.0 (Digital Zoom) PDAF camera |
| Flash | Dual-color LED Flash |
| Video | 1920×1080@30fps 1280×720@120fps slow motion |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
Front Camera | |
|---|---|
| Number of Cameras | Single |
| Resolution | 5 MP f/2.0 camera |
| Video | 1280×720@30fps |
| Features | Fixed Focus |
Battery 8 / 10 | |
|---|---|
| Capacity | 4100 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Fast Charging | No |
Security & Sensors | |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Connectivity & Audio | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G (compatible with India), VoLTE |
| SIM 1 Bands | 4G Bands: TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) / 850(band 5) 3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS: Available EDGE: Available |
| SIM 2 Bands | 4G Bands: TD-LTE 2300(band 40)FD-LTE 1800(band 3) / 850(band 5) 3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS: Available EDGE: Available |
| SIM card slots | Dual SIM |
| SIM card type | Micro + Nano (Hybrid) |
| Charging Port | microUSB 2.0 |
| USB OTG | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| NFC | No |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm headphone jack | Yes |