TECNO CAMON 11 PRO Price And Specifications
December 4, 2019
TECNO CAMON 11 PRO Price and Specs
| LAUNCH | September, 2018 |
| SUPPORTED NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| BODY | |
| Weight | 155g |
| Dimensions | 156.5mm x 76mm x 5.6mm |
| Body Material | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.32 inches (81.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, with 16M colors |
| Resolution | 720 x 1500 pixels, 19:9 ratio, (267PPI) |
| Protection | NEG |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12nm) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Micro SD Slot | Yes, up to 128GB – dedicated slot |
| CAMERA | |
| Back | Dual: 16MP, f/1.8, 25mm (wide), AF + 5MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama, 1080p@30fps |
| Front | Single: 24MP, f/2.0 |
| Features | LED flash, HDR, 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert types | Vibration, ringtones |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Yes, (rear-mounted) |
| Face ID | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| BATTERY | |
| Capacity | 3750mAh |
| Type | Li-Ion, non-removable |
| COLORS | Nebula black |